Sklepy z kosmetykami samochodowymi oferują wiele rodzajów profesjonalnych płynów do czyszczenia felg w samochodzie. Zastanawiasz się jaki płyn będzie najlepszy do trwałych zabrudzeń które wymagają mocniejszej chemii? A może potrzebujesz preparat którym bez obaw możesz czyścić felgi swojego samochodu na co dzień? Posiadasz felgi aluminiowe lakierowane, polerowane a może stalowe? W tym artykule postaramy się doradzić Ci jaki płyn do czyszczenia felg samochodowych spełni swoje zadanie najlepiej w każdym z tych przypadków.

Jakie środki do czyszczenia felg?

Na rynku możemy spotkać wiele płynów które noszą nazwę preparatów do czyszczenia felg, zazwyczaj w nazwie takiego produktu znajduje się fraza „wheel” lub „rims” (z wyjątkiem mocniejszych preparatów typu krwawa felga o których piszemy w dalszej części artkułu). Najczęściej są to mało inwazyjne środki do mycia felg które możemy stosować co dzień. Są w pełni bezpieczne dla powierzchni felgi, nie są żrące, a odpowiednio dobrane nie pozostawią smug na polerowanych felgach np. Special Wheel Cleaner od polskiej firmy Chemotion. Występują jako gotowe preparaty do których możemy zakręcić dedykowany trigger (atomizer) i aplikować bezpośrednio na felgę, a także jako koncentraty które najpierw trzeba zmieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Takie środki świetnie nadają się do dbania o felgi na co dzień. Preparaty do czyszczenia felg dostępne w naszym sklepie internetowym dzielą się na preparaty do felg lakierowanych, polerowanych a także wyróżniamy klasyfikację ze względu na odczyn: kwasowy, alkaiczny, neutralny.

Jeśli na Twoich felgach znajdują się natomiast cięższe zabrudzenia (osady metaliczne, asfalt, klej, lotna rdza itp.) powinieneś zainteresować się silniejszymi preparatami o których piszemy poniżej. Jeśli natomiast zadbasz o regularne czyszczenie bezpiecznymi środkami do felg, dużo rzadziej będziesz musiał sięgać po mocną chemię do zabrudzeń które zdążyły mocno związać z powierzchnią felgi. 

Deironizery – mocne preparaty do czyszczenia felg

W tej kategorii znajdziemy środki typu „krwawa felga” które profesjonalnie nazywa się deironizerami. Są to kosmetyki które w wyniku reakcji z metalicznymi zabrudzeniami zmieniają kolor na czerwony przez co na naszej feldze pojawia się tzw. efekt krwawienia. Występują w formie płynu lub żelu (który w porównaniu do płynu dzięki swojej konsystencji dłużej utrzymuje się na zabrudzonej powierzchni pozwalając na skuteczniejsze usunięcie brudu). Są to skuteczne środki do czyszczenia felg lecz wymagają większej ostrożności. Zalecamy zapoznanie się z instrukcją producenta w której najczęściej znajdziemy informacje, że nie należy pozostawiać chemii powyżej kilku minut na feldze gdyż może to skutkować zniszczeniem powierzchni naszej felgi. Deironizery to preparaty które zarówno dzięki sile i skuteczności działania jak i ciekawemu efektowi „krwawienia” zyskały popularność i uznanie zarówno u amatorów jak i u profesjonalnych detailerów. 

Preparaty do felg samochodowych

Pozostałe preparaty do czyszczenia felg w aucie

W branży detailingowej stosuję się także inne preparaty do czyszczenia zabrudzonych felg. Zacznijmy od początku, felga wraz z oponą to elementy zewnętrzne których mycie rozpoczynamy od mycia wstępnego aktywną piana lub opryskiem. Również drugi etap mycia dotyczy także felg: mycie szamponem samochodowym. 

Więcej informacji na temat mycia wstępnego znajdziesz w artykule: Mycie wstępne pre-wash – oprysk czy piana aktywna?

Popularnym i często stosowanym środkiem jest uniwersalny środek czyszczący APC który z odpowiednią wiedzą może być stosowany na niezliczonej liczbie elementów w samochodzie, ale musimy odpowiednio dobrać proporcję do stopnia zabrudzenia felgi. Do lekkich zabrudzeń nie będzie potrzebny bardzo mocny roztwór. Innymi środkami wspomagającymi mycie felg są preparaty usuwające klej i smołe, często zwane Tar Removerami.

Jakie akcesoria do czyszczenia felg są potrzebne?

Detailerzy najczęściej wykorzystują profesjonalny pędzel do detailingu do czyszczenia zabrudzonych felg w samochodzie. Z pomocą takiego pędzla możemy skutecznie rozpracować preparat na zabrudzonej feldze oraz dostać się do trudniej dostępnych miejsc np. w okolicach śrub montażowych. Na rynku występują również szczotki do czyszczenia felg. Unikajmy produktów niskiej jakości którymi możemy zarysować powierzchnię na naszych felgach w samochodzie. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele szczotek i pędzli które są w pełni bezpieczne i świetnie nadają się do czyszczenia felg.

W naszym sklepie internetowym dostępne są również powłoki i woski zabezpieczające do felg dzięki którym zabezpieczysz swoje felgi i brud nie będzie przywierał do nich tak łatwo.

chemia do felg samochodowych