Udanie się na myjnię bezdotykową to pierwsze co przychodzi nam na myśl gdy chcemy szybko i skutecznie umyć samochód. Tylko nieliczni hobbyści korzystają z myjek ciśnieniowych które można wykorzystać na podjeździe naszego domu. Bądźmy świadomi, że w większości przypadków chemia stosowana na myjniach bezdotykowych niezależnie od tego czy jest to mikroproszek czy piana aktywna nie jest najlepszym środkiem dla lakieru naszego samochodu. Zwykle jest wątpliwej jakości lub jej skuteczność jest efektem tego, że jest po prostu bardzo mocna, co również nie jest dla lakieru atutem. Mimo, że negatywnych skutków stosowania takiej chemii nie widać gołym okiem, każdy detailer stwierdza, że z czasem nasz lakier znacznie traci. Jak więc szybko, skutecznie i bezpiecznie dla lakieru umyć nasze auto? 

Czy zrezygnować z myjni bezdotykowej?

Myjnia bezdotykowa nie jest bezużyteczna. Z powodzeniem możemy korzystać z programu który służy do spłukiwania. Osobiście nie zalecamy programów myjących z powodów wyżej wymienionych (niska jakość chemii, zbyt mocne środki). Programy służące do woskowania i nabłyszczania również naszym zdaniem mają dość wątpliwą skuteczność. Nawet najtańszy wosk wybrany z półki najtańszych kosmetyków samochodowych spełni swoje zadanie znacznie lepiej niż program woskowania na myjni bezdotykowej. Nabłyszczanie? To również zaoferuje nam nawet podstawowy wosk samochodowy. Mimo swoich wad myjnie bezdotykowe są świetnym miejscem do wykorzystania wody pod ciśnieniem w zadaszonym miejscu, przy czym taka usługa nie jest droga. Jak więc pogodzić dostęp do myjki ciśnieniowej ze skutecznym i bezpiecznym myciem samochodu? 

Wykorzystaj podstawowe kosmetyki samochodowe

Sugerujemy zainteresowanie się podstawowymi kosmetykami samochodowymi. W kolejnym punkcie opiszemy jakie akcesoria warto użyć do wymienionych preparatów.

 1. Piana aktywna ub oprysk TFR to produkty które skutecznie zastąpią nam programy myjące. Na tym etapie warto również zerknąć, czy nie mamy trudnych zabrudzeń na elementach samochodu jak np. Klej, osady metaliczne, owady.
 2. Do trudnych miejscowych zabrudzeń również występują specjalistyczne preparaty nie niszczące lakieru (np. Insect removery, tar removery itp.)
 3. Wosk samochodowy w sprayu lub w paście skutecznie zastąpi nam program woskowania, przy czym efekt utrzyma się nawet do roku! Woski mają za zadanie utworzenie warstwy na naszym lakierze powodującej hydrofobowość. Pogłębiają kolor, nadają połysk, brud nie przywiera do lakieru. Z odpowiednio zaaplikowanym woskiem możemy odwiedzać myjnię tylko na szybkie spłukiwanie, a brud powinien skutecznie spływać po tak zabezpieczonym lakierze.
 4. Bardzo skutecznym i łatwym w aplikacji środkiem jest quick detailer nadający szybki efekt nabłyszczenia i zabezpieczenia lakieru. Aplikacja jest szybsza lecz ponowne użycie będzie konieczne szybciej niż w przypadku klasycznego wosku który może wytrzymać znacznie dłużej na naszym lakierze.
 5. Skorzystajmy z płynów typu krwawa felga do mocno zabrudzonych felg. Fachowo nazywamy je iron removerami, deironizerami.
 6. Wykorzystajmy preparat do czyszczenia opon aby odzyskać czarny kolor.
 7. Dla wzmocnienia efektu możemy użyć dressingu do opon który zabezpieczy nasze opony przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz pogłębi kolor.
 8. Aby skutecznie umyć szyby zalecamy wykorzystanie płynu do mycia szyb samochodowych, możemy również wykorzystać domowy płyn, ale zwracajmy uwagę na to aby nie zawierał alkoholu. 

Użyj podstawowe akcesoria detailingowe

 1. Do wykonania pre-washu z użyciem piany aktywnej będziemy potrzebować ręczną pianownicę, jeśli pianę aktywną chcemy zastąpić opryskiem TFR (mocniejszym środkiem do bardziej zabrudzonego lub dłużej nie mytego samochodu) sugerujemy wykorzystanie opryskiwacza ciśnieniowego.
 2. W przypadku miejscowych trudnych zabrudzeń pomocny może okazać się pędzel detailingowy.
 3. Do aplikacji wosku samochodowego zalecamy użycie aplikatora gąbkowego który występuje dość często w zestawie z woskiem. Aby odpowiednio dotrzeć wosk na samochodzie musimy zaopatrzeć się w profesjonalną mikrofibrę.
 4. Do skutecznego umycia felg wykorzystajmy pędzel który nie będzie niszczył się w następstwie kontaktu z mocną chemią.
 5. Do umycia opon wykorzystajmy szczotkę która skutecznie wyczyści gumowe tworzywa.
 6. Dressing do opon sugerujemy aplikować uniwersalnym aplikatorem gąbkowym, dostępne są również aplikatory dedykowane do opon, odpowiednio wyprofilowane oraz ograniczające ryzyko ubrudzenia dłoni dressingiem.
 7. Ręcznik do osuszania lakieru może skutecznie usunąć wodę po wykonanym myciu nie pozostawiając zacieków.
 8. Do czyszczenia szyb wykorzystajmy mikrofibrę do tego przeznaczoną dzięki czemu nie będzie zostawiać smug. 

Jak umyć auto na myjni bezdotykowej?

Pamiętajmy o podstawach, zacznijmy od tego, że przed użyciem jakiejkolwiek chemii auto nie może być gorące. Samochód możemy schłodzić poprzez użycie na początku programu spłukiwania. Schłodzimy tym sposobem lakier. Następnie zaczynamy od mycia wstępnego (piana aktywna lub TFR). Wykorzystajmy preparaty w proporcjach zalecanych przez producenta. Zwróćmy także uwagę na zalecenia producenta dotyczące tego po jakim czasie należy spłukać chemię. Preparaty do pre-washu nanosimy na całe auto: lakier, szyby, koła. Jest to też dobry moment do aplikacji chemii do trudnych lokalnych zabrudzeń. Po spłukaniu przechodzimy do czyszczenia kół tzn. felg i opon. Po użyciu preparatu do felg i opon znów należy spłukać chemię. Na koniec pracujemy z lakierem i szybami. 

jak umyć samochód na myjni bezdotykowe

Niezbędne produkty czy gadżeciarstwo

Czy taka ilość kosmetyków i akcesoriów jest konieczna? Czy w takim podejściu do mycia samochodów nie ma przesady, jaką rolę odgrywa  marketing a jaka faktyczna konieczność wykorzystania sporej liczby dość specjalistycznych produktów? Nie zdziwimy się jeśli część osób pomyśli, że to przesada. Sugerujemy jednak sprawdzenie procesu profesjonalnego mycia samochodu w studiach detailingowwych, obserwowanie profili poświęconych branży, śledzenie najlepszych w branży. Taka obserwacja może skutecznie wyjaśnić nam, dlaczego taka ilość produktów dla osoby wykonującej często takie czynności jest uzasadniona i pozwala na komfortową i profesjonalną pracę. Profesjonaliści a także hobbiści wykonują te czynności często i chcąc zrealizować je na odpowiednim poziomie niezbędne są również odpowiednie preparaty i akcesoria.