APC (z ang. all purpose cleaner) to produkowany przez większość firm detailingowych płynny produkt będący bardzo często podstawowym środkiem jakiego używa zarówno amator jak i profesjonalny detailer. Czym jest, jakie ma parametry i właściwości oraz jak go stosować dowiesz się w tym artykule. Postaramy się wyczerpać temat solidną dawką detailingowej wiedzy. Odpowiednie użycie APC ułatwi Ci pracę podczas czyszczenia auta i sprawi, że czyszczenie będzie przyjemne i skuteczne!

APC to silny koncentrat

APC występują w koncentracie co oznacza, że jest to produkt który używamy po zmieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach. W zależności od producenta i od konkretnego produktu występują na rynku silniejsze bądź słabsze koncentraty profesjonalnych APC.

W jakich proporcjach używać roztworu APC z wodą?

Dobór odpowiednich proporcji do wykonania roztworu zależy od czyszczonej powierzchni i stopnia zabrudzenia. Profesjonalny detailer dobranie odpowiedniej mocy takiej chemii ma we krwi. Amator musi posiłkować się instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Zalecamy zapoznać się z instrukcją na preparacie która mówi o tym w jakich proporcjach rozrabiać APC wykonując czyszczenie detailingowe. Zdarza się, że APC używa się bez tworzenia roztworu przy myciu bardzo trudnych zabrudzeń np. na siliniku, natomiast najczęściej roztwory przyrządza się w proporcjach 1:3 – 1:50. Prócz zapoznania się z instrukcją producenta zaleca się aby wykonać próbne czyszczenie na powierzchni testowej wcześniej przygotowanym płynem, zwłaszcza w przypadku bardziej wrażliwych powierzchni.

Do wykonania roztworu z APC użyj odpowiedniej butelki

Aby wykonać odpowiedni roztwór APC z wodą przyda Ci się butelka do rozrabiania chemii detailingowej. Jest odporna na silne preparaty oraz posiada podziałkę umożliwiającą odmierzenie odpowiedniej ilości płynów a także trigger dzięki któremu przygotowanym roztworem możemy spryskać pędzel lub czyszczony element.

Jak czyścić samochód z użyciem APC?

W przypadku czyszczenia elementów we wnętrzu samochodu najczęściej APC używamy wraz z pędzelkiem detailingowym umożliwiającym spienienie i komfortową pracę na czyszczonym elemencie. Profesjonalny pędzelek detailingowy jest również odporny na chemię. Rozrobionym płynem psikamy na pędzel, czasem psikamy również na powierzchnię czyszczoną (w zależności od tego co to za powierzchnia) i pracujemy okrężnymi ruchami w celu usunięcia zabrudzenia. Na koniec przecieramy wypracowaną chemię mikrofibrą aby nasz element pozostał suchy.

Czego nie czyścić przy użyciu APC?

APC nie nadaje się do delikatnych powierzchni. Nie używajmy APC do czyszczenia skóry i materiałowych elementów, a także wyświetlaczy oraz elementów na których są różnego rodzaju powłoki. Do czyszczenia delikatnych elementów wnętrza samochodu użyj profesjonalne preparaty do czyszczenia wnętrza, np. preparat typu interior cleaner lub interior detailer oraz miękką mikrofibrę. Do czyszczenia i konserwacji skór w samochodzie użyj przeznaczone do tego środki np. od marki Colourlock, która specjalizuje się w produktach do czyszczenia i zabezpieczania tapicerki skórzanej w samochodzie. 

Nie jesteś pewny jaki preparat lub akcesoria wybrać? Napisz lub zadzwoń do nas! Chętnie Ci doradzimy.