Nasi klienci często zastanawiają się jaką metodą wyczyścić tapicerkę materiałową w samochodzie. Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że do  ubrudzonych foteli samochodowych wykonanych z tapicerki materiałowej potrzebny będzie odkurzacz piorący i środki do prania tapicerki. A co jeśli nasza tapicerka jest tylko lekko zanieczyszczona i nie wymaga tak gruntownego prania? Co w takim razie z podsufitką której nie należy prać z użyciem wody? Co z tapicerką materiałową na boczkach drzwi, podłokietniku i innych elementach we wnętrzu naszego samochodu? Z pomocą przychodzi niezwykle skutezcna technika detailingowa zwana bonnetowaniem – praniem na sucho

Bonnetowanie - pranie tapicerki na sucho bez wody

Bonnetowanie to technika polegająca na zaczyszczaniu tapicerki materiałowej z użyciem odpowiedniego płynu do prania na sucho. Przyda się nam również szczoteczka, pędzel lub mikofibra którą będziemy wypracowywać ubrudzoną tapicerkę na którą nanieśliśmy chemię. Do zbierania wypracowanej chemii niezbędna będzie osobna mikrofibra. Niewielką ilością płynu do bonnetowania nanosimy na tapicerkę oraz na akcesorium którym czyścimy np. pędzel detailingowy i wypracowujemy okrężnymi ruchami na tapicerce do powstania lekkiego spienienia czyli reakcji z brudem. Zanieczyszczoną chemię zbieramy osobną mikrofibrą, najlepiej najpierw wilgotną, a później suchą. Czynność możemy powtórzyć. Mimo tego, że jest to technika w której nie używamy dużej ilości wody pozwólmy na doschnięcie tapicerce samochodowej. 

Co możemy prać na sucho w samochodzie?

Jakie miejsca najczęściej czyścimy taką metodą? Zanieczyszczone miejscowo fotele samochodowe wykonane z tapicerki materiałowej, podsufitka, materiałowe boczki drzwi, podłokietnik materiałowy, podłoga i inne miejsca na których w naszym samochodzie występuje tapicerka materiałowa. Pamiętaj, że środków do czyszczenia tapicerki materiałowej nie używamy do czyszczenia tapicerki skórzanej. Do czyszczenia i konserwacji skór samochodowych wybierz specjalistyczne preparaty do skór samochodowych

Inne produkty do prania na sucho - bonnetowania

Prócz profesjonalnych płynów do bonnetowania i proszków które są koncentratem do bonnetowania np. od Maxifi, na rynku znajdziemy również inne produkty np. pianki do czyszczenia tapicerki. Osobiście uważamy, że są mniej skuteczne od wyżej wymienionych produktów, ale są bardzo praktyczne w użyciu i również są pożądane przez amatorów detailingu. Również są skutecznymi środkami do czyszczenia tapicerki materiałowej w samochodzie. Są tańsze (15-35zł) i często występują z szczotką do czyszczenia w zestawie np. na pokrywce puszki. Nadają się także do czyszczenia powierzchni materiałowych w domu np. na materiałowej kanapie czy fotelu. 

Na co uważać podczas bonnetowania - prania na sucho

Najbardziej wrażliwym miejscem podczas prania na sucho jest podsufitka samochodowa. Jest to element który należy traktować wyjątkowo delikatnie i z użyciem minimalnej ilości chemii płynnej. Element materiałowy jest klejony do sztywnej konstrukcji podsufitki dlatego użycie większej ilości płynu może spowodować odklejenie się materiału. Niestety jedyną profesjonalną metodą przyklejenia na nowo materiału do podsufitki jest profesjonalne klejenie całości u specjalisty, co czasem wymaga nawet demontażu przedniej szyby. Istnieją prowizoryczne metody przyklejenia części materiału do podsufitki ale zrobienie tego dobrze wymaga zręczności i doświadczenia. Jednocześnie, mimo ryzyka, bonnetowanie to jedyny słuszny sposób czyszczenia materiału na podsufitce. Czyszczenie podsufitki warto potraktować miejscowo – tylko w miejscach z widocznym zabrudzeniem.